Obiektyw fotograficzny – co warto wiedzieć?

Obiektyw fotograficzny jest istotnym elementem systemu Twojego aparatu. Decyduje on o jakości i charakterystyce Twoich zdjęć. Obiektyw Sony przechwytuje światło i zamienia je w obraz na czujniku aparatu.

Z reguły aparaty są dostarczane ze standardowym obiektywem, który ma więcej niż wystarczające funkcje do codziennego fotografowania. Jednak jeśli chcesz uzyskać lepsze wyniki, musisz wybrać odpowiedni obiektyw fotograficzny.

Najprostszym sposobem na zakup nowego obiektywu jest zabranie ze sobą aparatu i porównanie go z modelami dostępnymi w sklepach lub sklepach internetowych. Możesz również przeczytać recenzje w sieci i dowiedzieć się, co myślą o nich inni fotografowie.

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego obiektywu fotograficznego jest to, jaki rodzaj fotografii wykonujesz najczęściej:

Fotografia portretowa

Obiektywy portretowe to zwykle obiektywy szerokokątne, które pozwalają uchwycić więcej tła niż zwykle, aby wyglądało ono płasko; mają one również zwykle duże maksymalne wartości przysłony, które umożliwiają robienie zdjęć nawet w słabych warunkach oświetleniowych; są idealne do robienia portretów z rozmytym tłem;

Fotografia krajobrazowa

Obiektywy krajobrazowe mają dłuższe ogniskowe niż obiektywy portretowe, co oznacza, że mogą uchwycić bardziej odległe obiekty (np. góry), ale jednocześnie mocniej zniekształcają perspektywę niż obiektywy portretowe; ten typ obiektywów fotograficznych może być również używany do makro.

Możesz również polubić